یزد یادگاری ماندگار " مجموعه امیرچقماق"

یزد یادگاری ماندگار " مجموعه امیرچقماق"


یزد یادگاری ماندگار " مجموعه امیرچقماق"

 
 امیر جلال‌الدّین چقماق شامی توسط شاهرخ تیموری به حکومت یزد منصوب گردید. وی در قرن نهم هجری قمری با کمک همسرش فاطمه خاتون(ستی فاطمه) در این مکان میدان‌گاه و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب،  بازار و از همه مهمتر در سال ۸۴۱ هجری قمری، مسجد امیرچقماق (مسجد جامع نو) را بنا نهاد.
این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفّه‌ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن با کاشی‌های معرّق تزیین شده و آیاتی از قرآن بر روی آن نقش گردیده است.
در قسمت سردر شرقی مسجد بر روی کتیبه‌ای از کاشی معرّق به خط ثلث اثر محمدشاه حکیم، تاریخ ساخت و بانیان این مسجد نوشته شده است.
ستی فاطمه نیز علاوه بر مدفن بانی (همسر امیر چقماق) نمونه منحصر به فرد از تزیینات طلاچسبان و شیوه گنبد خیاره‌ای است که شیوه اجرای این گنبد در معماری تیموری ایران حائز اهمیت است و تنها نمونه در کشور محسوب می شود.
هم اکنون آب انبار این مجموعه پس از تغییر کاربری به عنوان زورخانه مورد استفاده‌ی دوستداران ورزش باستانی و پهلوانی است.
 اما آنچه که امروزه به عنوان نماد شهر یزد مطرح گردیده و تحت عنوان مجموعه امیرچقماق معروف است تکیه یا حسینیه ای است که در قرن سیزدهم هجری قمری در مجاورت بازار سنتی حاجی قنبر احداث شد.
"حتما به این مکان بسیار زیبا سر بزنید تا هم عکسای قشنگی بگیرید و هم از دیدن باغ دولت آباد یزد لذت ببرید."
آدرس:یزد، شرق میدان امیر چخماق