معرفي فرهنگسراي قرآن و عترت

معرفي فرهنگسراي قرآن و عترتمقدمه

بر اساس يكي از مصوبات شواري اسلامي شهر يزد، سازمان فرهنگي ورزشي به عنوان متولي فعاليت­هاي فرهنگي شهرداري يزد، موظف به راه اندازي چهار فرهنگسرا در سال 1390 شده است؛ تا هر كدام از آنها پايگاه و مركزي باشند براي برنامه ريزي، مديريت و اجراي برنامه­هاي فرهنگي شهرداري حول يك موضوع محوري.

در اين راستا فرهنگسراي قرآن و عترت عليهم­السلام در نهم ارديبهشت­ماه سال جاري، در سالروز رحلت حجت الاسلام وزيري(ره)، با رسالت گسترش فرهنگ قرآن و اهل بيت عليهم­السلام در ميان شهروندان يزدي، با حضور وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي و مسئولين استان افتتاح گرديد.

 

جايگاه  فرهنگسرا

شايد مهمترين سوال اين باشد كه فرهنگسراي قرآن و عترت در ميان نهادهاي دولتي و مردمي فعال در زمينه امور مرتبط با قرآن و اهل بيت چه جايگاهي دارد.

در پاسخ به اين سوال بايد گفت با توجه به اينكه مخاطب شهرداري در اجراي كليه برنامه ها عموم شهروندان خواهند بود، فرهنگسرا سياست كلي خود را ورود به عرصه هايي مي داند كه ضمن پوشش توده مردم به عنوان مخاطب، كمترين تداخل و تزاحم را با فعاليت هاي در حال اجرا توسط نهادهاي فرهنگي مرتبط داشته باشد. بلكه به عنوان خط مشي دوم، با همكاري و مشاركت اينگونه مراكز و نهادها به تقويت آن دسته از برنامه هايي بپردازد كه مخاطب خود را توده شهروندان در نظر گرفته اند.

اقدامات سازمان به منظور راه اندازي فرهنگسرا

تجهيز امكانات فرهنگسرا

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد، در راستای اجرای یکي از ارزشمندترین مصوبات شورای محترم اسلامی شهر مبنی بر تشکیل فرهنگسرای قرآن و عترت (علیهم السلام) در محل خانه مرحوم وزیری، تلاش­های خود را از اوایل سال 1389 به منظور تعمیر و تجهیز مکان مورد نظر آغاز نمود. كه اين تلاش ها همچنان نيز ادامه دارد.

تدوين برنامه­ راهبردی فرهنگسرا

با نزدیک شدن به موعد افتتاح فرهنگسرا، واحد فرهنگی سازمان، تهیه برنامه راهبردی فرهنگسرا، به عنوان نقشه راه را ضروری ترین نیاز تشخیص داده و در این راستا پس از مشورت با تعدادی از نخبگان، مدیران و فعالان قرآنی و دریافت نظرات کارشناسی آنان، اقدام به تهیه و تدوین برنامه­ راهبردی فرهنگسرای قرآن و عترت (علیهم­السلام) نمود.