فراخوان همكاري

فراخوان همكاري


فراخوان همكاري

 

فراخوان همكاري

بسمه­ تعالي

فرهنگسراي قرآن و عترت عليهم ­السلام سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري يزد در نظر دارد، به منظور بهره­ گيري از توان و تجربه موسسات و نهادهاي فعال در زمينه­ ي قرآن و عترت عليهم­ السلام، برخي از برنامه ­هاي سال جاري خود را با همكاري و مشاركت آنان اجرايي نمايد. لذا از مراكز علاقه­ مند خواهشمند است حداكثر تا تاريخ 23 مهرماه آمادگي خود را طي نامه ­اي به فرهنگسراي قرآن و عترت عليهم ­السلام اعلام نمايند.

لطفا موارد زير به نامه پيوست گردد:

  1.   رزومه ­اي از فعاليت ­ها و توانايي ­هاي موسسه
  2.   نوشتن طرحي از برنامه ­ي انتخاب شده
  3.   آورده ­ها و امكانات موسسه
  4.  انتظارات و مطالبات موسسه از فرهنگسرا

لازم به ذكر است؛ برنامه­ هاي مشاركتي فرهنگسرا براي سال جاري به پيوست اين نامه تقديم مي­گردد كه بر اساس آن هر يك از مراكز مي توانند برنامه­ ي مورد نظرشان را انتخاب و اعلام نمايند. فرهنگسرا پس از دريافت نامه­ هاي موسسات و بررسي توانايي ­هاي آنان، به انتخاب خود گزينه­ ي مناسب براي اجراي هر برنامه را مشخص مي­ نمايد.

 شماره تماس براي اطلاعات بيشتر: 6206140 از ساعات 7 تا 10 صبح

پيوست:

 

 

شرح مختصري از

برنامه­ هاي سال نود فرهنگسراي قرآن و عترت عليهم­ السلام

سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري يزد

1.     مسابقه كتابخواني:

به منظور ايجاد جو مناسب قرآني در ميان شهروندان، برگزاري مسابقه مذكور به صورت حضوري، در سطح گسترده و با جوايز ارزنده مد نظر مي باشد.

2.     طرح «سوال از ما جواب از امام»:

در اين طرح، مسائل كاربردي و مورد سوال شهروندان، همراه با پاسخ هايي از ائمه اطهار(ع) مطرح مي گردد. و اجراي آن به صورت چاپ پوسترهايي جهت نصب در اماكن عمومي و پر ازدحام شهر پيش بيني شده است.

3.     دوره آموزشي غير حضوري مفاهيم قرآن كريم:

در اين برنامه گروهي از كاركنان شهرداري يزد كه علاقه مند و واجد شرايط باشند، مورد آموزش غير حضوري (مجازي يا غير مجازي) قرار خواهند گرفت.

4.     راه اندازي اتاق مشاوره ديني:

اتاق مشاوره ديني مركزي رسمي به منظور ارائه مشاوره در امور مختلف زندگي به علاقه مندان توسط اساتيد مسلط بر مباني ديني خواهد بود.

ارائه طرح و برنامه كاملي مشتمل بر جزئيات طرح مذكور (برنامه هفتگي اساتيد، موضوعات، هزينه ها و ...) تا  قبل از پايان سال بر عهده مجري كار خواهد بود.

اتاق مشاوره ديني پس از تصويب در هيئت مديره سازمان و كسب مجوزهاي لازم، از ابتداي سال آينده شروع به كار خواهد نمود.

5.     تهيه بانك اطلاعات قرآني شهر:

در اين طرح مراكز، اماكن، جلسات، فعاليت ها، نخبگان، خادمان و موسسات قرآني-عترتي شهر يزد با استفاده از يك بررسي ميداني و نيز دريافت اطلاعات از متوليان فعاليت هاي فرهنگي مورد شناسايي قرار مي گيرند. و در نهايت حاصل كار براي استفاده هاي بعدي به صورت مدون در برنامه كامپيوتري ثبت خواهد گشت.

6.     برگزاري محفل قرآني:

طي اين برنامه، يك مراسم قرآني با حضور نخبگان قرآني استاني، كشوري و بين المللي(حداقل يك مهمان ويژه) با تعداد مخاطب بالا در يكي از اماكن عمومي شهر برگزار مي گردد.

 

7.     معرفي نخبگان قرآني به جامعه:

در برنامه مذكور تعدادي از خادمان قرآني برجسته يزدي شناسايي و با استفاده از روش هاي مختلف (از جمله چاپ بروشور به منظور توزيع در مراسمات فرهنگسرا) به عموم شهروندان معرفي گردند.

8.     چاپ يك عنوان كتاب:

كتاب مذكور مي بايست مشمول شرايط ذيل باشد:

موضوع كتاب كاربردي و مورد نياز عموم مردم باشد.

مطالب كتاب قابل فهم آحاد مردم باشد.

مطالب كتاب بر گرفته از آيات قرآن و احاديث معصومين عليهم السلام باشد. (به شكل مستقيم و يا غير مستقيم)

نويسنده يا مولف كتاب فردي معتبر بوده و از مرتبه علمي بالايي برخوردار باشد.

كتاب مذكور آمادگي چاپ تا پايان سال جاري داشته باشد.

9.     طرح نهضت تفسير:

طي اين برنامه كه با همكاري ساير نهادهاي مرتبط قابل اجرا خواهد بود، ضمن نامگذاري يكي از ايام هفته به نام «روز قرآن و تفسير»، در يكي از وعده هاي نماز جماعت آن روز، نكات تفسيري قرآن كريم، با برنامه قبلي توسط ائمه جماعات مساجد شهر بيان مي گردد.

10.راه اندازي جلسه تفسير قرآن هفتگي:

در اين برنامه يك جلسه تدبر در قرآن با حضور يك يا تعدادي از اساتيد برجسته استان (به صورت چرخشي) براي استفاده عموم علاقه­مندان تشكيل مي­گردد. مكان جلسه مذكور يكي از اماكن مذهبي-عمومي شهر خواهد بود.

11.تشكيل دبيرخانه جلسات تفسير قرآن فاميلي و محلي:

اين دبيرخانه در محل فرهنگسرا و به منظور شناسايي جلسات تفسير قرآن فاميلي و محلي شهر يزد و جمع ­آوري آمار و اطلاعات مربوطه نظير مكان، زمان، اعضا (صنف)، قدمت، سخنران، نيازها و ‌نقاط ضعف و قوت هريك از جلسات، تشكيل مي­ گردد.

برگزاري حداقل يك همايش با حضور مسئولين جلسات مذكور به منظور معرفي برنامه­ هاي دبيرخانه و شناسايي ساير زمينه­ هاي تعامل دبيرخانه جلسات در سال جاري، بخش ديگري از اين برنامه مي­ باشد.

12.طرح قرآني فهم نور:

طي اين طرح،‌ مفاهيم قرآني (هر حزب در يك ماه) در قالب جزوه تهيه و به صورت مسابقه كتابخواني غير حضوري در سطح گسترده اجرا خواهد گشت.

13.ارتباط با اقشار تأثيرگذار:

اين ارتباط با ارسال بسته­ هاي فرهنگي و برگزاري جلسات توجيهي (طي دو نوبت) و نيز ارسال پيامك ­هاي ماهيانه پس از شناسايي گروه مخاطب صورت مي­ پذيرد.