دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی: این جشنواره ظرفیت بین المللی شدن را دارد زیرساخت های اجرای تئاتر خیابانی در استان تقویت شود

دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی: این جشنواره ظرفیت بین المللی شدن را دارد زیرساخت های اجرای تئاتر خیابانی در استان تقویت شود


دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی: این جشنواره ظرفیت بین المللی شدن را دارد زیرساخت های اجرای تئاتر خیابانی در استان تقویت شود

 
 
سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد با حضور پررنگ در برگزاری پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی، در نظر دارد که با حمایت از هنرمندان و نشان دادن ظرفیت های زیرساختی و هنری استان برای برگزاری تئاترهای خیابانی، این جشنواره را به بهترین شکل با همکاری دستگاه های دیگر برگزار کند.
 
دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی با اشاره به اینکه گروه داوری در مرحله بازبینی آثار ارسالی به جشنواره هستند، اظهار کرد: امسال بیش از 110 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است و بازبینی آثار با حضور هنرمندان پیشکسوت یزدی و مسئول دفتر تئاتر خیابانی وزارت ارشاد صورت می‌گیرد.
 
مشارکت هنرمندان از تمام استان های کشور در جشنواره
 
محمدصادق کوچک‌زاده افزود: تقریبا هنرمندان از تمام استان های کشور در این جشنواره شرکت کرده اند و کیفیت آثار هنرمندان به نسبت کارهایی که در سایر جشنواره‌هایی مثل مریوان و تهران و ... ارائه شده بود، خوب بوده و در سطح جشنواره ملی است.به نظر می‌رسد با توجه به توالی برگزاری این جشنواره و ارتقای کیفیت و کمیت آثار ارسالی، این جشنواره ظرفیت تبدیل شدن به جشنواره بین‌المللی را دارد.
 
 وی با بیان اینکه این جشنواره جای خود را در بین جشنواره‌های تئاتر خیابانی کشور باز کرده است ادامه داد:  با توجه به عنوان جشنواره که «چتر زندگی» است موضوعات انتخابی از سوی هنرمندان بیشتر حول محور فضای خانه و خانواده است و مباحث پیرامون زندگی اجتماعی، فضاها و آسیب های اجتماعی است و به مباحث روز از جمله کرونا با مضمون رعایت پروتکل های بهداشتی نیز پرداخته شده است.
 
 دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی اظهار کرد: آثاری که تاکنون ارزیابی شده است شامل موضوعاتی از جمله آب، سبک زندگی، آسیب های اجتماعی، نمایش های آیینی و ایرانی، شهدای دفاع مقدس و کرونا است.
 
وی درباره اجرای تئاترهای منتخب جشنواره نیز بیان کرد: با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی، نگرانی بابت اجرای خیابانی این تئاترها وجود ندارد و اجرای کار‌هادر فضای باز اتفاق می‌افتد.
 
 کوچک زاده گفت: جشنواره چتر زندگی  بین 3 تا 4 روز برگزار می‌شود و هر روز بیش از 5 اثر به نمایش در خواهد آمد، از این رو از بین آثار ارسالی، 15 اثر برای اجرا انتخاب خواهد شد.
 
حضور پررنگ هنرمندان یزدی در جشنواره
 
دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی  درباره حضور هنرمندان یزدی در جشنواره نیز گفت: هنرمندان یزدی نه تنها در این جشنواره بلکه در سایر جشنواره‌هانیز حضور داشته و حتی رتبه هم گرفتند. یزدی‌هاچند سالی است که در اجراهای خیابانی پیشرفت کرده اند و در جشنواره‌هاحضور می‌یابند و شاید بتوان گفت که یک سوم آثار ارسالی به این جشنواره نیز حاصل تلاش هنرمندان یزدی باشد.
 
تقویت زیرساخت های اجرای تئاتر خیابانی در استان
 
دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی  درباره انتخاب محل مناسب برای اجرای تئاترهای خیابانی گفت: با توجه به تجمع جمعیت، این فضاها باید به نحوی باشد که ترافیک شهری ایجاد نکند و فضای شهر را مسدود نکند تا به جای ذهنیت مثبت، نگرانی و التهاب ایجاد نکند.
 
 وی درباره وضعیت زیرساخت های شهری برای اجرای تئاترهای خیابانی اظهار کرد:  باید فضاهای شهری مناسبی برای تئاتر خیابانی پیش بینی شود در این صورت است که هنرمندان می‌توانند در طول سال کار آماده کرده و اجرا کنند و در گوشه کنار شهر شاهد اجرای تئاترهای خیابانی باشیم که این هنر را در یزد تقویت کند و مهم ترین آن تامین زیرساخت است.
 
کوچک زاده بیان کرد: زیرساخت مناسب برای اجرای تئاترهای خیابانی باید به صورت میدان گاه هایی باشد که هم فرصت تمرکز جمعیت را  داشته باشد و هم ترافیک ایجاد نکند، در مجموع باید گفت این فضاها باید حداقل استانداردها را داشته باشد تا به این ترتیب شرایط برای تولید کار از سوی هنرمندان فراهم باشد.
 
 وی تاکید کرد: وظیفه متولیان امر است که تلاش کنند در جریان برگزاری این جشنواره ها، نقاط مناسب برای اجرا شناسایی شده و نقاطی که ذاتا امکان اجرای تئاتر خیابانی دارند را شناسایی کنند و در هر دوره نقاطی را به این فضاها اضافه کنند تا زیرساخت‌هابه مرور زمان تقویت شود.
 
  وی درباره محل اجرای اجراهای خیابانی نیز گفت: فضاهای شهری مناسبی برای اجرای تئاترها آماده شده است تا مردم دسترسی خوبی به محل اجرا داشته باشند، از این رو اجراها بیشتر در بازارچه‌ها، میادین پرتردد و فضاهای شهری پر رفت و آمد صورت می‌گیرد.
 
شناسایی استعدادهای جدید
 
کوچک زاده درباره برنامه های جشنواره برای شناسایی استعدادهای جدید اجرای تئاتر خیابانی در دوره های مختلف برگزاری گفت: یکی از سیاست های اصلی جشنواره، کشف و پرورش استعدادهای جوان است. کسانی که اعتماد به نفس ارائه کار و ارزیابی دارند، آثار خود را عرضه می‌کنند و اتفاقاتی همچون جشنواره ملی چتر زندگی است که باعث می‌شود افراد جوان و کارگردان های جوان در ادوار مختلف در جشنواره دیده و معرفی  شوند، از این رو به نظر می‌رسد که جشنواره چتر زندگی فضای مناسبی را برای معرفی گروه‌ها و هنرمندان فراهم می‌کند.
 
وی تاکید کرد: برگزارکنندگان جشنواره فضا را برای حضور هنرمندان از سراسر کشور فراهم کرده اند و هیات داوران نیز تلاش می‌کنند که کارهای قابل دفاع و ارزشمندی را برای اجرا انتخاب کنند، اما این موضوعات به این ترتیب نهادینه نمی‌شود، حتما رسانه‌هاشامل مکتوب و مجازی باید کمک کنند و به این اتفاق بزرگ ملی را ضریب دهند. تا نتیجه زحمات هنرمندان دیده شود.
 
کوچک زاده بیان کرد: شاید تئاتری که در چند نقطه محدود شهر اجرا می‌شود به خوبی دیده نشود اما رسالت رسانه‌هادر این جریانات تعیین کننده و مهم است.
 
دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی هم گفت: از سوی دیگر مسئولان برگزار کننده نیز باید از نظر زیرساختی فضاهای مناسب برای حضور خانواده‌هاو شهروندان فراهم شود تا با استقبال تماشاچیان، هنرمندان روبرو شود و دلگرمی‌و انگیزه برای ارتقای کیفیت کارها بوجود آید.
 
وی اظهار امیدواری کرد که در پنجمین دوره برگزاری جشنواره ملی تئاتر زندگی هم نتایج مطلوب حاصل شود و تجربه خوبی برای سالهای بعد رقم بخورد.
 
گفتنی است؛  پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی»  با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی، تحکیم و پاسداشت کانون مقدس خانه و خانواده و ایجاد فضای شاد و بانشاط در جامعه اواخر آبان ماه 1400 در یزد برگزار می‌شود.