به زودی یزدی‌ها "خَش‌خورانه" را خواهند چشید.

به زودی یزدی‌ها "خَش‌خورانه" را خواهند چشید.


به زودی یزدی‌ها "خَش‌خورانه" را خواهند چشید.

 

رقابت طنز و پرشور تهیه و پخت غذاهای سنتی یزدی برگزار می شود

 
 

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد گفت: به منظور ترویج فرهنگ غذایی سالم و ترویج و نگهداشت شیوه پخت خوراک‌های سنتی شهر میراث جهانی یزد ، جشنواره خانوادگی با عنوان "خش خورانه" برگزار می شود.

 
 
 
عباس ملازینلی در نشست هم اندیشی و اجرایی برگزاری جشنواره "خش خورانه" یا غذای سالم با اشاره به استقبال خوب مردم و گردشگران  از جشنواره های غذا در استان، به جشنواره "خش خورانه" اشاره کرد.
 
وی گفت: در این برنامه خانواده های یزدی در محیطی کاملا بومی و شاد برای پخت غذا های سنتی یزدی و البته سالم ، به رقابت می پردازند.
 
 
تاثیر به سزای جشنواره در فرهنگسازی 
 
مدیر مرکز تحقیقاتی و درمانی دیابت یزد در این نشست، فرهنگ سازی استفاده از غذاهای سالم از طریق تولید محتواهای فرهنگی و اجتماعی را بسیار موثرتر از تذکر های مکرر کارشناسان و پزشکان دانست.
 
 دکتر محمدحسین آقایی گفت: خوراکی های یزد تنها شیرینی های آن نیست، بلکه غذاهای سنتی و سالم زیادی دارد که به فراموشی سپرده شده و می توان با برگزاری رویداد های آموزشی و فرهنگی آن‌ها را زنده کرد.
 
 
 وی افزود: برگزاری چنین رویداد هایی قدرت بیشتری در انتقال پیام های بهداشتی و سلامت دارد و می تواند موجب ترویج غذاهای سنتی سالم در بین سفره خانواده های یزدی شود.
 
  
 
دکتر آقایی در نظر داشتن تنوع غذایی سالم در برگزاری این رویداد را مهم برشمرد و اظهار کرد: در این برنامه می توان با حضور کارشناسان تغذیه و پزشکان نکات مهم هنگام طبخ غذا را نیز ارائه کرد.
 
 
رئیس اداره اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد  نیز در این نشست با اعلام جزئیات و چگونگی برگزاری این جشنواره، گفت: در فراخوانی تمام نکات، ضوابط و مقررات مسابقه در آن بیان خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: بعد از اعلام فراخوان، شرکت کنندگان باید فیلم دستپخت خود را به صورت فایل ویدئویی ارسال کنند تا پس از بازبینی از سوی کارشناسان مربوطه، چند خانواده برتر به مرحله اصلی مسابقه راه پیدا کنند.
 
 
وی ادامه داد: خانه ای در بافت تاریخی یزد در نظر گرفته شده و کلید آن در هر نوبت تحویل یک خانواده شرکت کننده می شود تا آنها با غذاهای خود، در سه مرحله ی پیش غذا، غذای اصلی و دسر، میزبان داورها باشند.
 
 
 
فکر افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور مربیان فنی‌وحرفه ای استان، نمایش تاریخچه غذاهای سنتی، بخش های طنز با حضور استند آپ کمدی، حضور مهمان ناخوانده، بخش مردمی و ... نیز از بخش های جانبی جشنواره شادمانه‌ی "خش‌خورانه" خواهد بود.
 
 
خانم طباطبایی مسئول واحد فنی و حرفه ای خواهران نیز با اشاره به ارائه آموزش های فنی و حرفه ای در رشته های مختلف، از آمادگی این سازمان برای مشارکت در اجرای جشنواره خبر داد.
 
وی از برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید فنی حرفه ای در زمان برگزاری جشنواره خبر داد.
 
گفتنی است، جشنواره "خش‌خورانه" در راستای برگزاری سالانه‌ی جشنواره سالم فود برگزار خواهد شد اما به دلیل شیوع بیماری کرونا  شیوه برگزاری آن به شکل مجازی و ویدیویی و البته شادتر، تغییر کرده است.