برگزاری 17 جشن در 17 نقطه شهر در هفته وحدت

برگزاری 17 جشن در 17 نقطه شهر در هفته وحدت


برگزاری 17 جشن در 17 نقطه شهر در هفته وحدت

 

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد با اعلام اینکه در هفته وحدت به مناسبت 17 ربیع الاول ولادت پیامبر گرامی اسلام(ص) 17 جشن را در 17 نقطه از شهر برگزار می شود، گفت: این جشنها در محلات مختلف شهر از جمله آزادشهر، امامشهر، صفاییه و محلات بافت قدیم شهر برگزار خواهد شد با توجه به سردی هوا، برگزاری این جشنها از فضای باز پارکها به فضای سرپوشیده تغییر کرده است.

سیدحسن حسینی گفت: برگزاری جشن و شادی یکی از ابزار مهم برای ایجاد نشاط شهروندی است و از این رو دبیرخانه جشن و جشنواره در شهرداری یزد تشکیل شده است و تاکنون در راستای توسعه نشاط و شادابی شهروندان بیش از 21 جشن در مناسبات مختلف ملی و مذهبی در محلات و پارکهای شهر برگزار شده است که در برخی موارد، با استقبال بیش از 10 هزار نفر جمعیت روبرو بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد: مردم متدین و متعهد دارالعباده یزد همچنان که در مراسم عزاداری ائمه اطهار سنگ تمام گذاشته و می‌گذارند انتظار است که در مراسم شادی نیز حضور فعال داشته باشند تا شادی بیشتری به فضای شهر بخشیده شود اما باید توجه داشت که توسعه این حرکت‌ها در شهر یزد نیازمند برنامه ریزی و فرهنگسازی است.

حسینی افزود: نداشتن الگوی مناسب در برگزاری جشنها را  یکی از دلایل عدم رغبت مردم به حضور در مراسم جشن و شادی اعلام کرد و افزود: آیین و رسوم کهن ما در برگزاری مراسم عزاداری الگوی مناسبی را به ما ارائه داده است اما در برگزاری مراسم شادی اسلامی ‌الگویی نداریم و این کار باید با برگزاری جلسات مختلف با حضور صاحب نظران و کارشناسان مورد توجه قرار گیرد تا جلوه‌های شادی در اسلام را به نمایش بگذاریم.

وی کپی برداری از استانهای دیگر برای اجرای برنامه‌های شاد را در شهر یزد مناسب ندانست و افزود: مردم این شهر دیدگاه‌های متفاوتی داشته و ذائقه آنها نیز با بسیاری از شهرهای دیگر متفاوت است از این رو فرهنگ غنی مردم این دیار می‌طلبد که حرکات و فعالیتهای صورت گرفته برای افزایش شادابی و نشاط اجتماعی بومی‌سازی و اجرا شود.

این مسئول برگزاری جشن و شادی را یک مسکن آرامبخش اعلام کرد و افزود: این مسکن در حال حاضر برای ارتقاء روحیه نشاط شهروندی در یزد نیاز است اما باید توجه داشت که ارتقاء این روحیه تنها در برگزاری مراسم جشن نیست و شهرداری در کنار امکانات زیادی که در اختیار دارد به تنهایی نمی‌تواند این نیاز مهم و عظیم شهروندان را تامین کند.

وی به همکاری متولیان امر فرهنگ در شهر در این راستا تاکید کرد و ادامه داد: باید با یک کار کارشناسی با برنامه ریزی در قالب برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه ای تدوین شده و وظیفه هر دستگاه مشخص شود چرا که ایجاد نشاط و شادابی در جامعه یکی از ابزار ترویج سبک زندگی اسلامی‌است که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد.

این مسئول افزود: دور شدن از سبک زندگی ایرانی اسلامی‌هزینه‌های زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند که سنگینی این هزینه‌ها موجب افسردگی و عدم نشاط در خانواده‌ها شده است.

حسینی در این راستا به برگزاری نشست‌های تخصصی نشاط و شادابی با پیشنهاد و مشارکت این سازمان اشاره کرد و افزود: اولین این نشستها مهرماه سالجاری در استانداری یزد برگزار شد ، دومین نشست نیز دیماه جاری با همکاری صدا و سیما  برگزار گردید و سومین نشست نیز اسفندماه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان برگزار خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد اعلام کرد: هر چه امکانات و آسایش در زندگی فراهم می‌شود، آرامش کمتر در زندگی مشاهده می‌شود و وظیفه اصلی در تامین نشاط و شادابی شهروندان به عهده شهرداری و متوجه شهرسازیها است چرا که می‌توان با الگو برداری از معماری اسلامی‌ایرانی، زمینه آسایش و آرامش بیشتری را در شهر و شهروندان فراهم کرد.