برگزاری جشن بزرگ مرتضی علی علیه السلام

برگزاری جشن بزرگ مرتضی علی علیه السلام


برگزاری جشن بزرگ مرتضی علی علیه السلام

جشن بزرگ مرتضی علی با حضور هنرمندان یزدی در آستان مقدس امام زاده سید جعفر (ع) برگزار خواهد شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد؛ روز 18 ذی الحجه در تمامی شهر ها و روستاهای استان یزد جشن ،در اماکن های عمومی، مساجد و خانه های شیعیان علی علیه السلام به ویژه سادات جشن و سرور برپا بود و این روز ویژه به نام عید سادات یاد می کنند.


جدا از اماکن عمومی و... بیشتر این جشن ها در منازل برگزار می شد تا بهانه ای باشد برای دیدار با سادات ونیز مرسوم بوده که به دیدن هفت سید بروند وبا خواندن صیغه ی برادری عید را به آنها تبریک بگویند.

پهلوانان یزدی در شهر با تزیین سردر زورخانه ها و دعوت مردم برای شرکت در جشن ولایت و امامت مولای متقیان علیه السلام سهمی در برپایی عید مرتضی علی علیه السلام داشتند.

سر در مساجد تکایا و پرچم های سبز نصب می شد و وعاظ و روحانیون و... در مدح و منقبت امام شیعیان، علی ابن ابی طالب علیه السلام سخنرانی کرده و مدیحه سرایی و اشعار غدیریه می خواندند.

از باور های مردم آن زمان می توان به ادا کردن نذر توسط صاحبان نذر، خانه تکانی، تهیه آجیل و شیرینی، استحمام در صبح عید، لباس نو پوشیدن، معطر کردن خود، حنا بندان، مهمانی و اطعام فقرا و سادات ، توزیع نان مرتضی علی علیه السلام و.... اشاره کرد.

از دیگر رسوم این مردمان در گذشته روزه گرفتن، زیارت اهل قبور، زیارت امامزاده ها، مولودی خوانی، پخت غذا ها و شیرینی ها ، مراسم آشتی کنان و زدودن کینه از دل ها است.امروزه نیز این جشن با عنوان عید مرتضی علی علیه السلام یاد می شودو حضور خادمان حرم حضرت علي علیه السلام كه هر سال معنويت اين جشن را دو چندان مي‌كند، اشتياق مردم را نيز براي حضور در اين جشن باشكوه بيشتر كرده است.

 

جشن مرتضي علي علیه السلام از جشن‌هاي بزرگي است كه طی چند سال اخير از سوي مرکز فرهنگی مبشران با همکاری و همراهی امام زاده سید جعفر علیه سلام ، در همین امام زاده برگزار شده و هر سال خيل عظيم علاقمندان به اميرالمومنين حضرت علي علیه السلام در اين جشن باشكوه شركت كرده است.

 

امسال نيز اين جشن به رسم سال گذشته در امامزاده سيدجعفر علیه السلام يزد به مناسبت عيد غديرخم  در روز پنجشنبه درتاریخ 16 شهریورماه، ساعت 20  برگزار خواهد شد تا مردم دارالعباده يزد، يك بار ديگر ولايت آسماني مولاي خود را به جشن و سرور بنشينند.