اولین جلسه هم اندیشی کارگروه گردشگری استان یزد برگزار شد.

اولین جلسه هم اندیشی کارگروه گردشگری استان یزد برگزار شد.اولین جلسه هم اندیشی کارگروه گردشگری استان یزد برگزار شد.

 

اولین نشست کارگروه گردشگری استان یزد با حضورمعاون گردشگری سازمان میراث کشور و مشاور سازمان بین المللی گردشگری تشکیل شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد ؛ روز گذشته اولین نشست کارگروه گردشگری جلسات صبح جمعه به همت سازمان فاو شهرداری یزد با سخنرانی مهندس محب خدائی، معاون گردشگری سازمان میراث کشور و پروفسور جعفری، مشاورسازمان بین المللی گردشگری و باحضور مقامات ارشد استانی و شهری در پردیس آزادی دانشگاه یزد برگزارشد.

در ابتدای جلسه مهدی جمالی نژاد، شهردار یزد ، با اشاره ثبت یزد به‌عنوان یکی از شهرهای جهانی، گفت: اخیراً این اتفاق سراسر مبارک برای استان یزد باهمت و پشتکار مدیران استانی رقم خورده است که می‌تواند با به‌کارگیری شاخص‌های اسلامی درروند گردشگری اسلامی استان  اقدامی مؤثر واقع شود.

وی ضمن اشاره به جایگاه ایران در صنعت گردشگری و جاذبه‌های فراوان آن، افزود: در این میان جایگاه استان یزد نیز در صنعت گردشگری در عرصه ملی و بین‌المللی بسیار رفیع و ارزشمند است، درصورتی‌که درگذشته‌های نه‌چندان دور محور توسعه شهرها بیشتر متمرکز روی صنعت و کشاورزی بود که  نتیجه‌ای جز آلودگی و مشکلات زیست‌محیطی نداشت.

جمالی نژاد با انتقاد از موازی‌کاری دستگاه‌های اجرایی در حوزه گردشگری، خاطرنشان کرد: یکی از آفات در حوزه گردشگری اقدامات موازی دستگاه‌های اجرایی در حوزه گردشگری است که در این راستا هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف را  می‌طلبد.

در ادامه مهندس محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث کشور گفت: یزد با ظرفیت های ارزشمندی که در حوزه گردشگری دارد می تواند الگویی برای دیگر شهرهای کشور باشد.

وی اشاره کرد: گردشگری امروز صنعتی فرابخشی، شتاب دهنده و مولد است و همه برنامه ریزی های شهری در این شهر جهانی باید بر اساس شهر گردشگری جهانی باشد.

محب خدایی هم چنین از تدوین تقویم گردشگری در کشور خبر داد و گفت: با تدوین این تقویم همه برنامه های کشور در بخش های مختلف گردشگری بصورت هدفمند  انجام خواهد شد.

در این جلسه مشاور سازمان جهانی جهانگردی در سخنرانی خود با اشاره به اینکه گردشگری در اغلب کشورهای دنیا به یک صنعت تبدیل شده است،‌ افزود: همه صنایع معایب و آسیب‌هایی دارند که این معایب در کشور ما نیز ظهور و بروز پیدا کرده است اما باید به سمتی برویم که آسیب‌ها به حداقل میزان ممکن برسد.

جعفری تاکید کرد: البته گردشگری از حالت صرف تجاری به سمت گرشگری مذهبی، علمی، سلامت و ... نیز رفته است و این امر دنیای گردشگری را متفاوت و متمایز از قبل کرده است.

وی با اشاره به اینکه از زمان شکل‌گیری صنعت گردشگری، اروپا توانست به موفقیت‌های بزرگی در این صنعت دست پیدا کند،‌ افزود: اکنون نیز اروپا در حوزه صنعت گردشگری بسیار موفق است و باید این موفقیت‌ها را در ادامه مسیر خود در نظر داشته باشیم.

در پایان لازم به ذکر است، این نشستها هردوهفته یکبار باحضور صاحبنظران ملی و بین المللی ادامه خواهد داشت که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.