افتتاح انجمن یزد پژوهشی به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد

افتتاح انجمن یزد پژوهشی به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد


افتتاح انجمن یزد پژوهشی به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد

 
 
انجمن یزد پژوهی به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد و در مراسمی با حضور شهردار، رییس و اعضای شورای شهر یزد، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری و تعدادی از فرهیختگان عضو انجمن رونمایی شد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، جمال الدین عزیزی شهردار یزد با بیان اینکه این انجمن در حوزه انجام پژوهشهای بنیادی مدیریت شهری و گرداوری و دسته بندی سوابق تاریخی، ادبی، هنری، فرهنگی و  معماری شهر یزد فعالیت کرده و به صورت  دایره المعارف در اختیار پژوهشگران قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: انجمن یزدپژوهی بعد از برنامه ریزی یکساله توسط سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد شکل گرفت و راه اندازی شد.
"جمال الدین عزیزی" گفت: پژوهش در حوزه یزد شناسی، نکته مهمی است که در آینده در حوزه مدیریت شهری،  به آن نیاز داریم. برای شناخت نیازهای شهری نیاز به یک کار پژوهشی هدفمند و نظام مند در حوزه های هنری، فرهنگی، معماری و تاریخی است که شهرمان را به گونه ای نگهداری کنیم که آیندگان به نیکی از ما یاد کنند. 
وی اظهار امیدواری کرد با راه اندازی این انجمن که مستندات و مدارک گذشته یزد به صورت کامل دسته بندی می شود، بتوانیم از تجربیات گذشتگان در زمان حال و آینده پژوهی استفاده کنیم.
عباس ملازینلی معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد هم در این مراسم با اشاره به اینکه راه اندازی انجمن یزد پژوهی که یکی از وظایف تعریف شده سازمان است و همچنین جز کارهای بنیادین و اساسی بود که شورای شهر آن را پیگیری کرد اظهار داشت: طبق اساسنامه ای که مورد تایید شورای شهر و فرمانداری قرار گرفت، ۹ نفر از پژوهشگران برتر حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، معماری و تاریخی از جمله پاپلی یزدی،  دادبه، ماندگاری، مسرت، پویا، جعفری ندوشن، شمس الدینی، سمسار یزدی و تشکری عضو ثابت حقیقی هیئت امنای این انجمن و ۲ عضو حقوقی شامل رییس شورای شهر اسلامی و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد اعضای حقوقی این انجمن انتخاب شده اند.
ونوس عامری عضو شورای اسلامی شهر هم در ادامه این مراسم با تاکید به شناساندن یزد و ابعاد فرهنگی آن به جهانیان گفت: لازم است باتوجه به اینکه یزد، شهر میراث جهانی، دارای ابعاد مختلف فرهنگی، تاریخی، معماری، آداب و رسوم غنی است، یک دایرة المعارف و پژوهش نامه عظیم و بزرگی که دارای اعتبار باشد گردآوری شود که مرجع معتبری برای آیندگان و پژوهشگران داخلی و بین المللی باشد تا این فرهنگ و تاریخ غنی حفظ شود و تداوم پیدا کند.
در پایان استاد "عبدالعظیم پویا" راه اندازی انجمن یزدپژوهی را در یزد رخداد مهمی تلقی کرد و افزود: باتوجه به شهرت و آوازه ی شهر میراث جهانی اطلاعات جامع و سامان یافته ای درمورد یزد وجود نداشت و باتوجه به وظیفه فرهنگی ما و همت شهرداری امیدواریم در این مرکز پژوهش های جامعی انجام و به ثمر برسد.
لازم به ذکر است غلامعلی سفید رئیس شورای شهر، جمال الدین عزیزی شهردار،  ونوس عامری و حسین آزادی اعضای شورای شهر، عباس ملازینلی معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد و استاد حسین مسرت و استاد عبدالعظیم پویا و دکتر ماندگاری حضور داشتند.